İçeriğe geç

İtfaiye Birimi

Bir yangın afeti esnasında sanayicilerimizin ve çalışanların can ve mal güvenliğinin sağlanması ve yangına derhal müdahale edilebilmesi amacı ile kurulan ISDOSB İtfaiye Amirliği 2003 yılında hizmet vermeye başlamış, 2005 yılında Arıtma tesisi yanında ayrılan İtfaiye alanına inşa edilen yeni binasına taşınmıştır. İtfaiye Amirliği’nde vardiyalı olarak 7 personel çalışmaktadır. İtfaiyemiz 1 adet yangın söndürme aracı, 1 adet su takviyesi sağlamak amacıyla pancar motorlu su tankeri, 1 adet hasta nakil aracı, ateşe dayanıklı NOMEX elbiseler ile tam teçhizatlı olarak 24 saat görevinin başındadır.

Yangın söndürme aracımız en son teknoloji ile donatılmıştır. Arozözde 10 ton su ve 500 kg köpük hazır bulundurulmaktadır. Yangın söndürme aracının üzerinde 18 m. Merdiven bulunmaktadır. 2 adet 50 kg.lık yangın söndürme tüpleri bulunmaktadır. Yangın esnasında duman zehirlenmelerini ve müdahale kolaylığı sağlamak amacı ile 1 adet duman aspiratörü bulunmaktadır. Elektrikli teçhizatalar ve aydınlatma projektörlerine enerji sağlayacak 7,5 KW’ lık 1 adet jeneratör bulunmaktadır.

Bölgemizde inşaatı tamamlanan doğalgaz şebekesi ile ilgili olarak İtfaiye Amirliğimizce herhangi bir yangın durumunda müdahale edebilmek amacı ile hazırlıklara başlanmış olup, gazölçer cihazı ve kişisel uyarı cihazları satın alınması çalışmaları başlatılmıştır. Doğalgaz yangınları konusunda personel eğitimlerine hız verilmiştir. İtfaiye Amirliği’nde görev yapan tüm personel kurtarma, ilk yardım ve yangın söndürme branşlarında eğitimleri devam etmektedir.